I Niedziela Wielkiego Postu | Ogłoszenia parafialne

1. Wielki Post to czas pokuty i nawrócenia, w którym Kościół wskazuje na trzy uczynki pokutne: post, modlitwę i jałmużnę.

2. Zachęcamy do udziału w nabożeństwach Wielkiego Postu: w każdą niedzielę Gorzkie Żale z nauką pasyjną o godz. 17.30; w piątki rozważania Męki Pańskiej na nabożeństwach Drogi Krzyżowej o godz.: 15.45, 17.45 (dla dzieci), 19.00 i 20.00 (akademicka).

3. Wielkopostne rekolekcje parafialne odbędą się w dniach 10-13 marca, poprowadzi je ks. Tomasz Sowik.

4. Jutro, 19 lutego, rozpoczniemy kolejną edycję przygotowania do sakramentu bierzmowania dla osób dorosłych. Zapisy poprzez formularz na stronie internetowej Parafii.

5. Zapraszamy studentów i wszystkich chętnych na wieczorną adorację Najświętszego Sakramentu w każdą środę po zakończeniu Mszy świętej wieczornej. Adoracja potrwa do godz. 20:45. W tym tygodniu adoracja w ciszy.

6. Dziękujemy Wspólnocie Żywego Różańca i wszystkim, którzy włączyli się w Jerycho Różańcowe – tygodniową nieustanną modlitwę  trwającą dzień i noc. Wspólnocie Żywego Różańca dziękujemy także za podarowanie obrusu na ołtarz główny.

7. Ofiary składane dzisiaj na tacę będą przeznaczone na potrzeby Seminarium Duchownego.

8. W przyszłą niedzielę przypada Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami, tzw. Niedziela Ad Gentes. Po wszystkich Mszach świętych będą zbierane ofiary na wsparcie dzieł misyjnych.

9. Zachęcamy do nabywania i lektury prasy katolickiej.

Życzymy błogosławionej niedzieli i owocnego przeżycia Wielkiego Postu.

Prasa katolicka 

Na I Niedzielę Wielkiego Postu redakcja tygodnika „Idziemy” przygotowała bardzo bogaty i urozmaicony wybór artykułów. Tematem tygodnia jest „Post dla życia” (to tytuł jednego z artykułów). W  Temat tygodnia wpisuje się też reportaż ze znanej Pustelni Złotego Lwa w Rytwianach, gdzie można poznać „huk ciszy”. Doświadczony katecheta przypomina, że lekcje religii w szkole mają służyć kształtowaniu człowieka przygotowanego ogólnie, powinny być zatem dopełnieniem katechezy, a jezuita, o. Józef Augustyn jasno tłumaczy „Po co się modlić?”.

Z zaproszeń jest w „Idziemy” zarówno informacja o kolejnej Ekstremalnej Drodze Krzyżowej, inicjatywa Pałacu Króla Jana III Sobieskiego o religijności w sarmackim życiu i recenzje mało znanych a bardzo wartościowych filmów oraz termin spotkania z o. Wojciechem Jędrzejewskim i s. Justyną Pudełko o „Mądrym radzeniu sobie z porażkami”. Zupełnie niezwykła jest opowieść „Życie za życie”, warto też przeczytać felieton o „Sztuce przepraszania”.     

W innych tygodnikach katolickich warte zauważenia są:

Temat „Gościa Niedzielnego” to „Jezus, modlitwa i Ty”, jest też relacja przeżywaniu Wielkiego Postu przez chrześcijan różnych tradycji. Mało osób wie, na czym polega działalność hospicjów perinatalnych – opowiadają o tym ci, którzy je tworzą. Każdy skorzysta z artykułu o czuwaniu nad tożsamością narodową przez poezję i… hodowlę pszczół.

„Niedziela” przedstawia pokojowego negocjatora papieża Franciszka, przypomnimy sobie, z lektury „Niedzieli”, że „Duch Święty – to Przyjaciel w potrzebie”, przeczytamy też refleksję na temat „czy w biznesie jest możliwe przestrzeganie V Przykazania Dekalogu –Nie kradnij” . na stronach z nadtytułem Świat pod lupą jest tekst „Od Talesa do Tesli”. W kolejnym numerze dołączanego do  „Niedzieli” tygodnika „Bliżej życia z wiarą” przeczytamy spotkanie z niepełnosprawnym „Życie bez rąk” i poznamy „15 nawyków poprawiających zdrowie”.