III Niedziela Wielkiego Postu | Ogłoszenia parafialne

1. W następną niedzielę 10 marca rozpoczniemy wielkopostne rekolekcje parafialne pod hasłem Spojrzeć w oczy Chrystusowi, które poprowadzi ks. Tomasz Sowik. Nauki rekolekcyjne w niedzielę podczas wszystkich Mszach (z wyjątkiem akademickiej), a w poniedziałek, wtorek i środę na Mszach o godz. 9.00, 15.00 i 18.30.

2. Zachęcamy do udziału w nabożeństwach Wielkiego Postu:  w każdą niedzielę Gorzkie Żale z nauką pasyjną o godz. 17.30; w piątki rozważania Męki Pańskiej na nabożeństwach Drogi Krzyżowej o godz.: 15.45, 17.45 (dla dzieci), 19.00 i 20.00 (akademicka), a także do udziału w liturgii stacyjnej w wybranych kościołach Warszawy.

3. Dzisiaj przypada 17. rocznica nominacji Księdza Kardynała Kazimierza Nycza na ordynariusza Archidiecezji Warszawskiej. A jutro święto św.  Kazimierza, królewicza. To także dzień imienin Pasterza Archidiecezji. Pamiętajmy o modlitwie w jego intencji.

4. W pierwszy czwartek miesiąca Msza święta o godz. 17.00 w intencji kapłanów posługujących w naszej parafii, a także o nowe powołania kapłańskie i zakonne.

5. W piątek 15 marca o godz. 20.00 adoracja krzyża, którą poprowadzą studenci z naszego duszpasterstwa akademickiego „Sandał”.

6. Rekolekcje akademickie rozpoczną się za dwa tygodnie. Poprowadzi je ks. Jan Konarski, teolog moralny, proboszcz parafii św. Michała Archanioła na Mokotowie. Temat: „Spojrzenie – dojrzenie – dojrzewanie. Jak być dojrzałym chrześcijaninem?” Msze z nauką rekolekcyjną w niedzielę 17 marca o 20.30 oraz w poniedziałek i wtorek 18-19 marca o 20.00.

7. W tym roku przypada 25. rocznica koronacji wizerunku Matki Zbawiciela przez św. Jana Pawła II. W ramach duchowego przygotowania do tego jubileuszu, 13 marca rozpoczniemy peregrynację kopii cudownego wizerunki Matki Bożej w rodzinach naszej parafii. Osoby zainteresowane przyjęciem obrazu do swojego domu zapraszamy do zapisywania się w zakrystii dzisiaj po Mszy świętej lub w tygodniu w kancelarii parafialnej.

8. Zachęcamy do wsparcia dzieła pomocy potrzebującym podejmowanego przez Parafialny Caritas poprzez zakupienie świec na stół wielkanocny. Świece można nabyć w niedziele po Mszach Świętych w sklepiku pod chórem lub w tygodniu w zakrystii i kancelarii parafialnej.

9. Klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Warszawie zapraszają młodych mężczyzn pragnących rozpoznać swe życiowe powołanie na dzień skupienia, który odbędzie się w dniach 15-16 marca w budynku seminarium przy Krakowskim Przedmieściu 52/54. W planie przewidziane są adoracja, rozważanie Słowa Bożego, wspólne dzielenie doświadczeniem modlitwy, a także rozmowy z klerykami. Więcej informacji oraz kontakt można uzyskać pod adresem: wmsd.waw.pl w zakładce Rekrutacja.

10. Zachęcamy do nabywania i lektury prasy katolickiej, zwłaszcza nowego numeru gazety parafialnej „Nasz Zbawiciel”.

Życzymy błogosławionej niedzieli i owocnego przeżycia Wielkiego Postu.

Prasa katolicka

W nowym numerze tygodnika „Idziemy” sporo miejsca poświęcono kobiecości przeżywanej według woli Bożej: możemy przeczytać wywiad z instruktorką Skautów Europy, relację z rozmowy z terapeutką par, ale i opowieść o szukaniu na nowo godności przez kobietę, którą stalker okaleczył oblewając kwasem siarkowym („Kobieta z blizną”). Nie zapominając o Wielkim Poście Redakcja tygodnika „Idziemy” zaprosiła o. Józefa Augustyna, który przypomina, czym jest modlitwa i jak się modlić, przygotowano też słowa zadumy „Jałmużna, nie filantropia”. Wielu warszawiaków skorzysta zapewne z wykazu wybranych rekolekcji w różnych terminach  i różnych miejscach naszego miasta.

Inne tygodniki katolickie przygotowały w tym tygodniu:

„Gość Niedzielny” zachęcając do lektury stron wielkopostnych woła „Odklej się od siebie” i, zaraz na następnej stronie przekonuje, że „Bogu można powiedzieć absolutnie wszystko”. Nadtytuł „Duchowość” jest umieszczony nad niezwykle ciekawą interpretacją św. Hieronima do lektury Biblii („Czterdzieści dwa przystanki”), a jako reportaż zaprezentowano sylwetkę polskiej lekarki, która oddała pacjentce swoją nerkę.

Prócz tego „Gość” włącza się dyskusję na temat polskiego szkolnictwa, ukazuje zatopione miasta i zachęca do zadumy nad poezją księdza Jerzego Szymika.

Tematem numeru nowej „Niedzieli” jest aktualna sytuacja w Ziemi Świętej, a w duchu Wielkiego Postu przeczytamy „Jak poszczono w Starym Testamencie” a w „Niedzieli warszawskiej” możemy skorzystać czytając „Pomoc w nawracaniu”. Ważnym tematem, jaki podejmuje nowa „Niedziela” jest zagadnienie śmierci osób bezdomnych („Niezawinione śmierci”). W dziale Podróżnik  „Niedziela” zachęca do zwiedzania Polski, tym razem kierując naszą uwagę na rejon północno – wschodni W kolejnym numerze dołączanego do  „Niedzieli” tygodnika „Bliżej życia z wiarą” jest „Los kobiet w ziemi Jezusa” i przypomnienie małżeństwa, które jako pierwsze zostało wspólnie beatyfikowane (Luigi i Maria Beltrame Quattrocchi), a w ramach działu Szlachetne zdrowie przeczytamy „Jak dbać o nerki”.