III Niedziela Zwykła | Ogłoszenia parafialne

1. III Niedziela Zwykła, przypadająca w dniu dzisiejszym, została ustanowiona przez papieża Franciszka Niedzielą Słowa Bożego. Hasłem tegorocznym jest „Trwajcie w moim Słowie” (J 8,31). Niech ten dzień w sposób szczególny budzi w nas świadomość znaczenia Pisma świętego, które włącza nas w stały i żywy dialog z Bogiem.

2. Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego dziś o godz. 18.00.

3. Trwa Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan pod hasłem „Będziesz miłował Pana, swego Boga…a swego bliźniego jak siebie samego” (Łk 10,27). Szczegółowy program nabożeństw na stronie internetowej Parafii. Zakończenie tygodnia ekumenicznego w najbliższą środę w święto Nawrócenia Św. Pawła.

4. We wtorek przypada 11. rocznica śmierci śp. Ks. Kard. Józefa Glempa, Prymasa Polski. Pamiętajmy o modlitwie w jego intencji.

5. W środę parafialny Caritas organizuje pielgrzymkę do świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie ze zwiedzaniem Muzeum św. Jana Pawła II i bł. Kard. Wyszyńskiego. Wyjazd o godz. 9.00. Zapisy w zakrystii, kancelarii lub telefonicznie pod nr Caritas: 600 551 099.

6. W piątek wspomnienie św. Tymoteusza i Tytusa, biskupów.

7. W przyszłą niedzielę po Mszach Świętych o godz. 13:00 i godz. 15:00 (tj. około godz. 14:00 i godz. 16:00) zapraszamy do dolnego kościoła na projekcję filmu dokumentalnego pt. „Z nadmiaru Miłości” o życiu i duchowości bł. Anieli Salawy – polskiej mistyczki, tercjarki franciszkańskiej, służącej, patriotki, żyjącej na przełomie XIX i XX w., patronki osób nieuleczalnie chorych, chorych na stwardnienie rozsiane, studentów i Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Polsce. Będziemy także modlić się za wstawiennictwem błogosławionej przy jej relikwiach. Przewidziane jest spotkanie z twórcami filmu, którzy przybliżą okoliczności tworzenia filmu, będzie także możliwość nabycia materiałów o bł. Anieli, w tym jej „Dziennika” oraz innych związanych z duchowością franciszkańską (więcej szczegółów na stronie: www.znadmiarumilosci.pl).

8. W piątek 2 lutego rozpocznie się 2. edycja kursu przedmałżeńskiego. Zapisy za pośrednictwem strony internetowej Parafii.

9. W poniedziałek 19 lutego rozpoczniemy kolejną edycję przygotowania do sakramentu bierzmowania dla osób dorosłych. Zapisy poprzez formularz na stronie internetowej Parafii.

10. Dziękujemy Darczyńcom za ofiary złożone na dzisiejszą tacę, które zostaną przeznaczone na kontynuację prac remontowych naszego kościoła. Przy tej okazji dziękujemy za wszystkie ofiary składane podczas kolędy, poprzez konto parafialne czy Fundację Na placu Zbawiciela Przyjaciele Zbawiciela. Wszystkie one stanowią główne zaplecze do dalszego remontu. Niech Pan Bóg wynagrodzi Wam ofiarność i troskę o nasze Sanktuarium.

11. Zachęcamy do nabywania i lektury prasy katolickiej. Dostępny jest numer tygodnika Idziemy oraz świąteczny numer gazetki parafialnej „Nasz Zbawiciel” z planem kolędy, którą wznowimy po zakończeniu ferii zimowych. Plan kolędy jest również dostępny na stronie internetowej parafii. Życzymy błogosławionej niedzieli i dobrego tygodnia.

Prasa katolicka

Redakcja tygodnika „Idziemy” w nowym numerze jako Temat tygodnia wybrała Fundusz Kościelny, wyjaśniono, czym jest ów fundusz, jaka jest geneza jego powstania i jak reguluje działania. Przy okazji, w innym miejscu tygodnika, znajdziemy wyjaśnienie, jak różne państwa dotują kościoły.

Tematyka historyczna, zawsze obecna w „Idziemy” tym razem dotyczy „Męczenników z Pratulina” i – w osobnym tekście – zasług premiera Witosa.

Na stronach z nadtytułem W blasku prawdy, ks. dr Jacek Stefański, biblista wychowany w Izraelu, wyjaśnia „Jak się modlić Psalmami”.

Aktualności w  „Idziemy”, to relacje z modlitw międzywyznaniowych i międzyreligijnych i aktualne zaproszenia, m.in. związane z trwającymi w woj. mazowieckim feriami.

Inne tygodniki katolickie przygotowały w tym tygodniu:

„Gość Niedzielny” podejmuje ważny dla wielu rodzin temat „Czy umieszczenie schorowanej matki czy ojca w placówce opiekuńczej jest naruszeniem czwartego przykazania?”. Bp Jacek Jezierski wyjaśnia, że chrześcijanie innych wyznań nie są poza Kościołem, a znany biblista, ks. Wojciech Węgrzyniak odpowiada na pytanie, kogo można błogosławić – to w ramach dyskusji, jaka rozwinęła się po wydaniu przez Watykan słynnego już dokumentu. Tematy naukowe, to tym razem relacja o, zainicjowanym w Polsce, implantowaniu kości. Na stronach z nadtytułem Kościół przeczytamy wywiad z zakonnicą posługującą Domu Samotnej Matki w Chicago.

„Niedziela” nawiązując do obchodzonego w styczniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan pisze ”O trudnej jedności w podzielonym Kościele”, w tematyce biblijnej „Niedziela” odpowiada na pytanie, jaką wartość historyczną mają dwie różniące się między sobą genealogie Jezusa. Przeczytamy również w „Niedzieli” o „Młodych w Kościele” i o tym, że „Wiara musi być dynamiczna”. W Sprawach rodzinnych przeczytamy o babciach i dziadkach w artykule „Dzięki nim jesteśmy”. Ponieważ w kinach ukazał się film „Powstaniec 1863”, „Niedziela” przypomina postać „Generała w sutannie”, księdza Stanisława Brzóskę. W kolejnym numerze dołączanego do  „Niedzieli” tygodnika „Bliżej życia z wiarą” historię byłej satanistki, która „Uciekła od szatana”, poznamy wiarę kierowcy formuły F1, Lewisa Hamiltona i, w ramach działu Szlachetne zdrowie przeczytamy o cennych substancjach w pożywieniu i o ostrych przyprawach.