Pierwsze spotkania synodalne

W czwartek 25 listopada, po wieczornej Mszy Świętej w intencji synodu, odbyło się pierwsze otwarte spotkanie konsultacji synodalnych.

Spotkanie prowadził ksiądz proboszcz – z aktywnym udziałem dwóch osób kontaktowych : Haliny Zaczek (z Franciszkańskiego Zakonu Świeckich) i Tadeusza Kowalskiego (nadzwyczajny szafarz, posługujący w naszej parafii). Stawili się przedstawiciele kilku ruchów i wspólnot – Żywego Różańca, Odnowy w Duchu Świętym, Wspólnoty Solo Dios Basta i innych – razem kilkanaście osób oraz zainteresowani parafianie. Spotkanie było okazją do poznania się i podzielenia swoimi nadziejami i obawami związanymi z pracami synodalnymi.

W czasie spotkania przyjęto propozycję, aby 6 stycznia – w Uroczystość Objawienia Pańskiego – odbyło się w kościele otwarte spotkanie wszystkich ruchów i wspólnot działających w parafii, także księży i sióstr – aby wszyscy mogli się poznać, zobaczyć i usłyszeć o prowadzonej aktywności. Termin następnego spotkania roboczego wyznaczono na trzeci czwartek grudnia – 16 grudnia o 19.15. Wtedy zostanie też ma zostać określony program spotkania styczniowego.

Niezależnie, 19 listopada odbyło się też spotkanie synodalne osób młodych, zorganizowane przez Duszpasterstwo Akademickie Sandał. W spotkaniu wzięło udział prawie sto młodych osób, w większości studentów. Tematem było zagadnienie klerykalizacji. Każdy mógł zabrać głos i podzielić się swoją refleksją. 24 listopada odbyło się także spotkanie odpowiedzialnych za konsultacje synodalne, w czasie którego studenci podsumowali spotkanie na poziomie wspólnoty i diecezjalne, w którym także wzięli udział przez swoich przedstawicieli.